A világ legjobb bejgli receptje - még a múlt évezredből
Kivételesen egy receptet osztanék most meg Veletek. Mindenkinek van bejgli receptje, de én most a legjobbat írom le Nektek. Amit már a dédmamám, a nagymamám és az anyukám is így készített. Fantasztikus, ízletes, a karácsony lelkületét pedig minden egyes falatnál átérzed! Annyit tennék hozzá, ha valaki nagyon kevés töltelékkel szereti, akkor csökkentse a töltelék mennyiségét (sajnos nem tudom, hány százalékkal, mert mi így szeretjük...) Következzen most nemzedékek hagyományos diós és mákos bejgli receptje. Ha már egyvalaki elkészíti, annak is nagyon örülni fogok, hátha ő is továbbadja majd. :) (Képet nem tudok feltenni sajnos, mert nem szoktam lefotózni, de pótlom majd, nemsokára sütöm).
BEJGLI (4 RÚD)
Tészta: Fél kg lisztet morzsoljunk el 2 dkg élesztővel és 25 dkg vajjal. Egy külön tálban 3 tojást 1 dl tejföllel és 6 dkg cukorral keverjünk össze (nem kell géppel), és adjuk hozzá a liszthez. Gyúrjuk össze. Ha túl száraznak érzed, akkor még minimális tejfölt lehet beletenni, de nem érdemes, a vaj a kezünk alatt megolvad kissé és jó állagot biztosít. Ha túl nyunyás lesz, akkor nehéz lesz később kinyújtani. Miután jól összeállt, tetszés szerint készítsünk belőle négy cipót.
Mák töltelék:
Szirupot kell főzni 20 dkg porcukorból, 25 dkg mákból, 1.5 dl vízből, 1 citrom levéből és héjából valamint tetszés szerinti mazsolából.
Dió töltelék:
20 dkg cukrot, 25 dkg diót, 2 evőkanál zsemlemorzsát, 1 csomag vaníliás cukrot, tetszés szerinti mazsolát valamint fahéjat kell összekeverni annyi tejjel, hogy könnyen kenhető legyen, de nyilván nem legyen túl folyós. Ezt nem kell főzni!
A négy cipót egyesével kinyújtjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük. Célszerű egy nagy gáztepsibe fektetni az összeset, majd kikevert tojássárgájával jól megkenni. 2 órát pihentetjük hideg helyen, majd sütés előtt még egyszer megkenjük a tetejét. Mielőtt sütőbe tesszük, a rudak mindkét oldalát, a szélén, néhány centinként megböködjük villával (hogy a gőz távozhasson).
Előmelegített sütőbe tesszük, majd kicsit lejjebb vesszük 2-esre, vagy 200 fokra. Amikor elkezdjük érezni az illatát, megnézzük, kicsit még lejjebb vesszük, és ha szép aranybarna, akkor jó. De mindenkinek más a sütője, ha valamennyire már van rutinotok a sütésben, akkor tudni fogjátok, mikor van készen. Ha biztosra akartok menni, akkor valamelyik középsőt vágjátok el középen, és ha ott jól átsült, akkor biztos tökéletes. Elvégre úgyis felszeleteljük :)
Jó étvágyat!